Content marketing

Wartościowa treść w branży e-commerce

Open source lepszy od autorskiego CMS? O przewadze platform typu WordPress

0

Zaczynasz e-biznes? Postaw na niezależność i wybierz platformę open source zamiast autorskiego CMS.

Zaczynając działalność w Internecie musisz zdecydować się na jedno z możliwych rozwiązań – autorski CMS lub platformę open source. Jedno i drugie ma swoich propagatorów i przeciwników. Naszym zdaniem jednak to nie przypadek, że ponad 60% witryn internetowych działa na WordPressie – najpopularniejszej platformie open source.

Czym różni się autorski CMS od popularnych platform open source?

Dlaczego korzystamy z popularnego WordPressa?

Kilka słów o autorskim CMSie

Autorski CMS to oprogramowanie w całości przygotowane przez agencję interaktywną na potrzeby konkretnej witryny. Jakiekolwiek zmiany może wprowadzać tylko jego twórca. Zatem chcąc nie chcąc trzeba liczyć się z przywiązaniem do jednego dostawcy usługi, jego chęci rozwoju i aktualizacji oprogramowania.

Autorski CMS to zamknięte rozwiązanie z określonymi funkcjonalnościami i kodem. Wszelkie zmiany wiążą się z dodatkowymi opłatami i oczekiwaniem na ich wdrożenie (programowanie wymaga czasu).

Autorskie oprogramowanie ma jednak jeden wielki plus – witryna jest stworzona specjalnie dla ciebie i w 100% dopasowana do twoich aktualnych potrzeb.

Czym są platformy open source

Idea opern source (otwartego oprogramowania) polega na legalnym i darmowym kopiowaniu oraz modyfikowaniu kodu, dzięki temu nowe witryny mogą powstawać znacznie szybciej i łatwiej. Mało tego, rozwiązanie open source to także wzajemna pomoc. Tysiące programistów wychwytuje błędy, poprawia je, tworzy aktualizacje systemu i nowe funkcjonalności. To wszystko gwarantuje tworzenie lepszych witryn na potrzeby własne i klientów.

Istnieje wiele platform opartych na otwartym oprogramowaniu, z których niemal każdy może skorzystać. Śmiało można wymienić 3 największe – WordPress (używa go 60% serwisów na świecie), Drupal (5%) oraz Joomla!.

W czym WordPress jest lepszy?

Jako agencja zorientowana na rozwój najchętniej korzystamy z WordPressa i tę platformę najczęściej proponujemy naszym klientom. Co najbardziej cenimy w WordPressie?

Darmowe oprogramowanie

WordPress to całkowicie darmowe oprogramowanie. Nowe wersje, wszystkie aktualizacje systemu, wiele wtyczek i funkcjonalności nie obciąża dodatkowymi kosztami. Ponadto, internet aż roi się od nieodplatnych szablonów, dzięki którym witryna może zyskać ciekawy wyglad.

Jedyny koszt przy uruchomieniu witryny to zakup serwera oraz domeny.

Kierunek “rozwój”

WordPress cały czas jest ulepszany i aktualizowany przez programistów na całym świecie. Dzięki temu ta popularna platforma jest na bieżąco ze zmieniającymi się trendami i technologiami. Codziennie powstają wtyczki (w większości darmowe), które pozwalają rozbudować witrynę o nowe moduły i funkcjonalności. Ponadto nieustannie likwidowane są błędy i dziury w oprogramowaniu.

Prosty w obsłudze

Autorzy chwalą się, że instalacja WordPressa zajmuje tylko 5 minut, a późniejsza administarcja nie sprawia żadnych kłopotów. To prawda programiści zadbali, by panel administracyjny był intuicyjny i łatwy w obsłudze. Dzięki temu po krótkim zapoznaniu się nawet laik może się w nim swobodnie poruszać i wprowadzać drobne zmiany np. w tekstach na stronie. Dużym plusem jest też dostępność wielu pakietów językowych.

Mnóstwo szablonów graficznych

Po instalacji WordPress oferuje kilka podstawowych szablonów, dzięki którym od razu można zacząć tworzenie contentu na stronie. Jednak jeśli liczysz na coś więcej w sieci dostępnych jest wiele darmowych szablonów lub bardziej skomplikowanych, za które co prawda trzeba zapłacić, ale nie są to horrendalne kwoty. Co więcej, gotowe szablony można dowolnie modyfikować. Czasem “skórka” zmienia się nie do poznania.

Responsywność witryny

Witryna dopasowująca się do różnych urządzeń to dziś konieczność. WordPress wychodzi na przeciw użytkownikom urządzeń przenośnych i umożliwia tworzenie oraz przeglądanie responsywnych serwisów internetowych. Twórcy szablonów do WordPressa także o tym nie zapominają i tworzą “skórki” w pełni responsywne.

Szybkie wdrożenie

Konfiguracja WordPress to nic trudnego. Wystarczy tylko kilka kliknięć, by stworzyć prostą stronę internetową. Dzięki temu możemy skupić się na wartościowych treściach, a nie problemach z oprogramowaniem.

Łatwość pozycjonowania

Twórcy WordPressa zadbali, by platforma była w 100% zgodna z internetowymi standardami. Nie trzeba chyba dodawać, że wyszukiwarki Google doceniają takie strony. Stąd sprawne indeksowanie witryny i co najmniej kilkanaście wtyczek, które ułatwiają pracę SEOwców.

Wnioski na koniec

W nierównej walce między autorskim CMS a platformami open source opowiadamy się po stronie tych drugich. Jako narzędzie pracy najchętniej wybieramy WordPressa, bo według nas to platforma ułatwiająca i usprawniająca pracę. Co więcej, pozwala na obniżenie kosztów wdrożenia, co jest niezwykle ważne dla agencji takich jak nasza, której klienci to małe i średnie firmy z ograniczonym budżetem. Dzięki WordPressowi możemy skupić się na treści i jej promocji, a nie kwestiach programistycznych.

 

Na podstawie:

fatcolors.pl/dlaczego-wordpress-jest-najlepszym-systemem-do-zarzadzania-trescia-na-stronie-internetowej

wpninja.pl/artykuly/dlaczego-warto-wybrac-wordpress

ideas2action.pl/2015/03/12/technologie-stosowane-tworzeniu-serwisow-internetowych-open-source-vs-autorski-cms

O autorze

Joanna Gątarska

Pisze od kiedy nauczyła się trzymać długopis w ręce, obecnie najchętniej o copywritingu i tematyce związanej z social media. Po studiach polonistycznych postanowiła spróbować sił w reklamie i lokalnym czasopiśmie. Jednak najlepiej czuje się z laptopem na kolanach. W wolnych chwilach eksperymentuje w kuchni, na własnym blogu i w sali gimnastycznej. By poprawić sobie nastrój pisze zjadliwe bajki o najbliższych znajomych, ku ich niezrozumiałej uciesze.

Zostaw komentarz

Brak komentarzy

nine + 18 =